Ortak Kriterler Değerlendirmesi

OKTEM Laboratuvarı kurulduğu günden itibaren Ortak Kriterler Değerlendirmelerini başarı ile sürdürmektedir. EAL1'den EAL7'ye kadar tüm değerlendirme seviyelerinde her türlü ürün grubunu ve Koruma Profili dokümanlarını değerlendirme yeteneğine sahiptir. Değerlendirmelerimiz arasında ülkemiz için kritik öneme sahip yazılım ve donanımlar bulunmaktadır. Ayrıca, Ortak Kriterler standardının geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla oluşturulan Uluslararası Çalışma Gruplarına katılıp katkı sağlanmakta ve gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Test ve Değerlendirme hizmetlerimiz arasında, uluslararası geçerliliği bulunan ISO/IEC 19790 standardı ile kriptografik işlem yapan modüllerin test edilmesi de bulunmaktadır. Ülkemizdeki ilk ve tek kripto modül test faaliyeti Milli Donanım Güvenlik Modülü ile laboratuvarımızda gerçekleştirilmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı projesinin parçaları olan Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ve Güvenli Kart Erişim Cihazlarının testleri de sadece OKTEM Laboratuvarında gerçekleştirilebilen hizmetlerimiz arasındadır. Bu test faaliyetleri TSE lisansı ile gerçekleştirilmektedir.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazların Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı Teknik Kılavuz ve tebliğlere uygunluğunun test edilmesi görevi de laboratuvarımıza verilmiştir. Ülkemizde kullanılmak üzere onay başvurusu yapılan her modelin yazılım ve donanım testleri detaylı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Yukarıda kısaca verilen faaliyetlerin haricinde eğitim ve danışmanlık faaliyetleri de verilmektedir.

 

Ortak Kriterler ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak veya başvuru yapmak için lütfen iletişime geçiniz.

 

REFERANSLAR