Elektronik Kimlik Kartları için Güvenli Kart Erişim Cihazları

Akıllı kart teknolojisine sahip elektronik kimlik kartları e-devlet, bankacılık, sağlık ve telekomünikasyon gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kimlik doğrulamanın elektronik ortamda güvenli bir şekilde yapılabiliyor olması, birçok hizmetin elektronik ortam üzerinden verilmesini sağlayacaktır. TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen yeni nesil kimlik kartları ile elektronik ortamda kimlik doğrulama yapılabilmesi için kart okuyucular gerekmektedir. Kartların içindeki biyometrik bilgiler kullanılarak kimlik doğrulaması yapılacaksa, gizlilik sebebiyle Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından onaylanmış, güvenli bir kart okuyucu kullanılması zorunludur. Bu amaçla, TSE ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından “T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları” adı ile dört bölümden oluşan yeni bir standart hazırlanmıştır:

  • TS 13582 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları - Bölüm 1: Genel bakış
  • TS 13583 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları - Bölüm 2: Ara yüzler ve özellikleri
  • TS 13584 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları - Bölüm 3: Güvenlik özellikleri
  • TS 13585 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları  - Bölüm 4: KEC uygulama yazılımı özellikleri

OKTEM Laboratuvarı “T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları" testleri için TSE tarafından kabul edilen tek yetkili laboratuvardır.

T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları test hizmeti hakkında detaylı bilgi almak veya başvuru yapmak için lütfen iletişime geçiniz.

REFERANSLAR