oktem-logo-2@4x

HİZMETLER

Elektronik Kimlik Kartları için Güvenli Kart Erişim Cihazları

Elektronik Kimlik Kartları için Güvenli Kart Erişim Cihazları

Akıllı kart teknolojisine sahip “Elektronik Kimlik Kartları” e-devlet, bankacılık, sağlık ve telekomünikasyon gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kimlik doğrulamanın elektronik ortamda güvenli bir şekilde yapılabiliyor olması, birçok hizmetin elektronik ortam üzerinden verilmesini sağlamaktadır. TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen yeni nesil kimlik kartları ile elektronik ortamda kimlik doğrulama yapılabilmesi için kart okuyucular gerekmektedir. Özellikle kimlik doğrulaması için kart içindeki biyometrik bilgilerin kullanılması durumunda gizlilik sebebiyle Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından onaylanmış, güvenli bir kart okuyucunun kullanılması zorunludur. Bu amaçla, TSE ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından “T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları” adıyla dört bölümden oluşan yeni bir standart hazırlanmıştır:

  1. TS 13582 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları – Bölüm 1: Genel Bakış
  2. TS 13583 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları – Bölüm 2: Ara Yüzler ve Özellikler
  3. TS 13584 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları – Bölüm 3: Güvenlik Özellikleri
  4. TS 13585 T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları – Bölüm 4: KEC Uygulama Yazılımı Özellikleri

OKTEM Laboratuvarı, “T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları” testleri için TSE tarafından kabul edilen tek yetkili laboratuvardır.

T.C. Kimlik Kartı için Güvenli Kart Erişim Cihazları test hizmeti hakkında detaylı bilgi almak ve/veya başvuru yapmak için lütfen iletişime geçiniz.

Menü

Bizi Takip Edin

© 2024 TÜBİTAK BİLGEM | Her Hakkı Saklıdır.